За гучним лозунгом «Ми поставимо ультиматум міському голові» стояв майже нуль. Так можна сказати про прес-конференцію опозиційних депутатів Бориславської міської ради, яка пройшла у четвер, 18 вересня. Фактично захід важко назвати прес-конференцією, бо складався він із одних виступів депутатів, які (виступи) потім плавно перейшли у «вільний мікрофон» присутніх на заході бориславців. І хоча тема обговорювалася надзвичайно актуальна (реформування житлово-комунального господарства), та зійшло, як це часто буває, на нарікання людей на всіх і вся, розмову про незаасфальтований кусок якоїсь вулиці, через що вода тече на подвір`я, традиційних рецептів на кращу долю в Україні і загального висновку «Всі одинакові! Одна банда була, друга прийшла! Ні один наш мер не мав чим похвалитися!».
Зустріч опозиційних депутатів Борислава з людьми та журналістами розпочалася із виступу Михайла Лазара (РХП), головного опозиціонера в депутатському корпусі, послідовного у своїх опозиційних поглядах. Депутат досить чітко окреслив проблему – виконком прийняв незаконне рішення щодо реформування житлово-комунального господарства, а саме передав функції обслуговування житлових будинків від економічно занедбаних ЖЕКів-боржників до нових приватних підприємств. Якщо раніше житло в Бориславі обслуговували ЖЕК №1, ЖЕК №2 і ЖЕК №3, то тепер місто «поділили» між собою МПП «Бескид» та ПП «Борислав-Комфорт». Хто цікавиться проблематикою Трускавця, той знає, що щось подібне (передача обслуговування житла) зроблено тут більше року тому з тою лише різницею, що замість одного КП «Трускавецьжитло» обслуговує будинки зараз одне ТКО «Комфорт-Сервіс».
Звичайно, що в такому реформуванні є і плюси, і мінуси, та на плюсах бориславські депутати та й бориславці взагалі воліли увагу не акцентувати. Щодо мінусів, то їх вишукували якомога більше, серед них навіть те, що податок на додану вартість (ПДВ) тепер йде не в державну казну, а в чиюсь приватну кишеню, бо ж тариф не змінився. Лунали і страшилки, що якщо підприємство приватне, то і тарифи ставитиме які лиш захоче. Продали нас у рабство! – така сумна нотка повисла у повітрі.
Проте серед звинувачень були і цілком аргументовані. По-перше, конкурс проводився всупереч позиції депутатів. По-друге, в конкурсі брали участь тільки 4 суб`єкти – два ЖЕКи і два приватні підприємства, які й перемогли. По-третє, виконком взяв на себе завеликі повноваження, передаючи майно громади приватним компаніям, бо вирішувати це мали б депутати. По-четверте, очільниками нових фірм є люди, які себе дискредитували на посаді голів ЖЕКів. По-п`яте, ЖЕКи, які програли цей конкурс («гірший господар») контролюватимуть діяльність підприємств, які конкурс виграли (тобто, контролюватимуть «кращого господаря»). По-шосте, абсолютно не покращилася якість надаваних послуг і люди хочуть знати, за що ж вони сплачують квартплату. І це ще не всі закиди, в яких є раціональне зерно істини.
Почути відповіді когось із представників офіційної влади так і не вдалося. Незважаючи на присутність в залі секретаря ради Ігоря Яворського та першого заступника мера Романа Дурбака, їм слова не пропонували (хоча Роман Дурбак і намагався кілька разів щось сказати в мікрофон). Люди почали висувати опозиції претензію, чому в залі немає мера Володимира Фірмана – схоже, огульна критика безборонного мера в сесійній залі активним бабцям-пенсіонеркам дуже подобається. Але міський голова у відрядженні…
Окрім Михайла Лазара виступили також депутати Богдан Городиський та Володимир Хауляк. Уважно слухали своїх колег і депутати Ігор Мельник та Василь Чабан. Слід сказати, що опозиція в Бориславі налічує 17 депутатів – цього явно замало для прийняття якогось рішення.
Про те, що влада, в якої є 50% + 1 голос, не рахувалася з опозиційними депутатами з самого початку каденції, говорив депутат Хауляк. А тепер, зазначив народний обранець, ця влада не рахується вже з радою як інституцією взагалі. Натомість депутат Богдан Городиський, підприємець, який свого часу присвятив 10 років життя комунальній галузі міста, звернув увагу на головну причину конфлікту – депутати в принципі не були проти реформування ЖКГ, проти передачі ЖЕКів у концесію, проте вимагали, щоб нові підприємства взяли на себе боргові зобов’язання попередників. Побачивши, що в раді такі упертюхи, мер і провів це рішення через виконком, хоча, кажуть депутати, не мав на це жодного права. Адже виконком – це як Кабмін при Верховній раді, це орган, який є виконавчим, тобто має виконувати рішення ради. Звісно, що так є тільки в ідеалі, насправді виконком інколи виконує важливішу функцію, ніж рада, і то не тільки в Бориславі.
То що з ультиматумом і в чому він полягає? А власне в тому, що 17 опозиційних бориславських депутатів вирішили тепер не голосувати взагалі. Ні за що. І хоча в мера є більшість в раді (29 осіб), та часто набрати необхідну кількість голосів без опозиції не вдається – хтось десь поїхав, хтось не прийшов, хтось хворий, у когось справи. Тож таким чином опозиція вирішила показати свою «силу», та тільки щось дуже несміливо. Бо вже після пропозиції із зали розпустити «відживший своє» виконком опозиціонери одразу виявили готовність проголосувати за це питання. Згідно логіки – де ж послідовність?
Втім, цей крок опозиції – не пуста погроза. Як зазначив Михайло Лазар, їх, депутатів, вже звинувачують у тому, що медики, вчителі, працівники культури можуть залишитися без зарплати, бо не буде голосів для рішення, щоб взяти кредит. Саме на опозиційних депутатів тикатимуть пальцем, звалюючи вину за неприйняті рішення по приватизації землі чи виділенні земельних ділянок. На них тиснуть окремі керівники підприємств, яким обіцяють багато, якщо ті вплинуть на непокірних депутатів. Чи витримають опозиційні депутати тиск і чи будуть послідовні у дотриманні свого ультиматуму (не голосувати, поки не буде скасоване рішення виконкому по ЖКГ), покаже найближчий час.
Не хочеться закінчувати на мінорній ноті, та все ж прийдеться. «Ми чотири роки з ними воювали і до нічого не довоювалися!» – бідкався один з депутатів. Але у костюмах сильно не повоюєш, особливо коли не хочеш змінити систему, а просто хочеш зайняти в ній вигідніше для себе місце. Складається враження, що в Бориславі до влади треба привести крутих хлопців із «Правого Сектора», щоб нарешті в місті був лад. Бо виглядає, що існуюча в раді опозиція до мера дуже вже якась ялова. Але це виключно суб`єктивна думка автора публікації. А як думає бориславська громада?
Володимир Ключак
Трускавецький вісник
Рубрика: | Новини Борислава | |
Додав: | Admin | |
Теги: |