Інформація про місто Борислав

Борислав (пол. Borysław; рос. Борислав; англ. Boryslav; нім. Boryslau, Borislaw) — місто обласного підпорядкування Львівської області. Розташовано на півдні центральної частини Дрогобицького району на річці Тисмениця. На сході межує з містом Трускавець, на півночі з селом Попелі та на заході з селом Опака. До складу Бориславської міської ради входить також бальнеологічний курорт смт Східниця.

Розташування та рельєф
Місто розташовано у передгір'ї та північно-східних схилах Українських Карпат та у міжгірних улоговинах на ріці Тисмениця. Борислав це єдине місто в світі, яке розташоване на промисловому нафто-озокеритному та газовому родовищі. Перепад висот в місті дуже значний від 308 до 641 метрів над рівнем моря.
Через Борислав протікають притоки Тисмениці – потоки Раточинка, Крушельниця, Безіменний, Ропний, Понерлянка, Лошень та інші, які під час повеней сильно розливаються, завдаючи значних збитків місту.
Поблизу Борислава розташований Національний парк "Сколівські Бескиди". Є Бориславське і Східницьке лісництва. Навколо міста переважають Буково-ялицеві ліси. Насос-качалка

Клімат
Клімат у Бориславі відноситься помірно-континентального. На утворення погоди має вплив морське повітря створюючи зимою потепління і сильну хмарність та сніжність, а літом прохолоду і дощ. Натомість континентальне повітря приносить спеку літом і морози зимою. Меншу роль відіграють тропічні та арктичні повітряні маси.
Середньорічна температура +7,6°С робить клімат Борислава схожим до клімату кавказьких курортів, зокрема до Кисловодська +7,7°С. Найгарячіші місяці у Бориславі – липень і серпень з середньомісячною температурою близько +18 – +22°С. Найбільш холодним вважається січень –4,1°С. Навесні переважно тепло. Середня температура за три весняні місяці коливається в районі +14°С. Середня температура восени складає – близько +12°С.
Середньорічні суми опадів для Борислава не виходять за межі 759-820 мм. Найбільша кількість опадів у Бориславі припадає на період кінця весни і літо (особливо червень і липень), а найменше – взимку.
Для Борислава характерна висока вологість повітря (взимку – 71-81%, влітку – 83%) і понижений атмосферний тиск, який коливається протягом року в рамках 725-742 мм. рт. ст. Висока вологість особливо відчутна зранку і ввечері, вдень вона наближається до оптимальної. А тому, незважаючи на високу температуру повітря, зранку і ввечері відносно прохолодно. Періоди з найвищим рівнем відносної вологості – серпень-жовтень, з найнижчим – квітень-травень. Кількість туманних днів не перевищує 20-25 на рік. Приблизно стільки ж днів з грозами. Середня кількість хмарних днів у році – 99, ясних та сонячних – близько 98. Найбільша хмарність спостерігається у листопаді, найменша – у липні-вересні

Надра
Поблизу Борислава знаходяться родовища нафти, газу, озокериту, менілітових сланців, пісоку, гіпсу, солі. Існують також і 10 джерел мінеральних вод типу "Нафтуся".

Історія
Поряд з Бориславом у I тисячолітті до н. е., на скельній групі Камінь, поблизу села Урич функціонувало язичницьке святилище. Вчені виявили 270 петрогліфів. У ІХ-ХІІІ ст. на цих скелях існував могутній дитинець Тустань.
Сучасний Борислав знаходиться на території старовинних поселень - Борислава, Бані Котівської, Губичі, Мразниці, Тустановичі (назва від Тустані), які від другої половини XIX ст. швидко розбудовувалися і на початку ХХ ст. злилися в одне місто.
Перша писемна згадка про Борислав - у грамоті польської королеви Ядвіґи від 19 березня 1387 р. За першим поділом Польщі (1772) Борислав у складі Східної Галичини потрапив під владу Габсбургів (згодом - Австрійська (Австро-Угорська) імперія).
Від середини XIX ст. Борислав став відомим промисловим центром видобутку та переробки нафти, озокериту і газу.
Бориславське родовище озокериту (відкрите 1854 р. львівським промисловцем Робертом Домсом) - одне з найбільших у світі за запасами та рівнем видобутку. У другій половині XIX ст. бориславський озокерит використано для ізоляції першого трансатлантичного телеграфного кабелю між Європою і США. У 1861 р. видобуток нафти відбувався за допомогою свердловин, пробурених Р. Домсом.
Промислова розробка бориславського нафтового родовища розпочалася у 60-х роках XIX ст. і досягла апогею 1909 року (становила 5% світового видобутку нафти).
31 грудня 1872 р. у Бориславі введено в експлуатацію залізницю.
Постановою Ради Міністрів Польщі від 20 травня 1930 року до Борислава були приєднані навколишні поселення, що утворили сучасний Борислав, а 26 липня 1933 року - формально затверджені нові міські права.

Економіка
Провідна галузь промисловості міста — нафтогазовидобувна. Бориславське промислове родовище озокериту (відкрито у 1854 році) одне з найбільших у світі за запасами та рівнем видобутку. В другій половині ХІХ ст. бориславський озокерит використано для ізоляції першого трансатлантичного телеграфного кабелю між Європою і США. У 1861 році видобуток нафти відбувався за допомогою свердловин. Промислова розробка нафтового родовища розпочалась у 60-х роках ХІХ ст., і досягла апогею у 1909, що становило на той час 5% світового видобутку нафти та перше місце із видобутку озокериту.
БориславУ 1873 році у Бориславі було 12000 ям-криниць (так звані «дучки»), з яких видобутком нафти і озокериту займалися 75 великих та 779 малих підприємств, де працювало 10500 робітників.
Перспективи розвитку Бориславського родовища пов'язані з пошуками нафти на глибині понад 3000 м, впровадженням нових методів збільшення нафтовіддачі порід.
Сьогодні нафта яка добувається в Бориславі надходить на Дрогобицький нафтопереробний завод, нафтовий газ — на Бориславський газопереробний завод.
31 грудня 1872 у Бориславі було введено в експлуатацію залізницю.
Інші галузі представлені 19 промисловими підприємствами та підприємствами малого бізнесу. Серед них заводи: хімічний (спеціалізується на виробництві лакофарбових матеріалів), експериментальний ливарно-механічний (обладнання для нафтогазової промисловості, бітумогумової мастики), фарфоровий, «Бориславський озокерит», штучних алмазів і алмазного інструменту, радіоелектронної медичної апаратури, «Спецлісмаш» , продтоварів, хлібзавод та інші; фабрики: взуттєва, швейна, клеєних нетканих матеріалів, меблева, СДІ «Синтез», МПП «Галич». Автотранспортні підприємства міста: автоколона «Львівавтотранс», ПП «Транспортник», «Карсан».
Про розвиток промисловості у Бориславі писали письменники: Іван Франко — збірник «Борислав» (1877), прозові твори, повісті: «Boa constrictor» (1878), соціальний роман «Борислав сміється» (1881), до важливіших творів Івана Франка з фольклору належить «Дещо про Борислав» (1882). Численні нариси та оповідання написав Стефан Ковалів.

Транспортне сполучення
Через Борислав проходять шосейні шляхи Дрогобич-Східниця, Трускавець-Підбуж (Р131). З обласним центром Львовом сполучення здійснюється через шосейні дороги А270, Р131, Р132, Е471, М06, М17.

Екологія Т. Шевченко
Станом на 2004 рік Борислав входив до числа шести найзеленіших міст України. Площа зелених насаджень на одного мешканця міста тут становила 69,8 кв. м (за міжнародними нормами, цей показник має бути не меншим за 20 кв. м). У той самий час місто потерпає від забруднення навколишнього середовища нафтою та продуктами її переробки. Нафта потрапила не тільки в повітря, а сконцентрована в колодязях, ярах, підземних водах і стала не тільки отруйної, але і пожежнонебезпечною [2]. Також високий рівень загазованості приземного шару атмосфери – тобто наявність в повітрі виробничих зон та місць проживання людей значних концентрацій газоподібних вуглеводнів природного походження (метану, етану, пропану, бутану та інших вуглеводнів метанового ряду) є однією з сучасних екологічних проблем Бориславу. 

Культурне життя та побут
У місті Бориславі - 9 загально-освітніх шкіл, санаторна школа-інтернат, спецшкола-інтернат, державна гімназія загальноосвітнього профілю, Мала Академія Наук, медичний коледж, професійно-технічне училище, 13 дошкільних закладів, дитячий будинок, 5 лікувальних установ, понад 10 аптек.
Діють 12 спортивних залів, 2 стадіони, 9 стрілкових тирів, 2 відкритих плавальних басейни, 2 ДЮСШ, 2 футбольні клуби, 2 гірськолижні траси; 4 народні будинки "Просвіта", дитяча школа мистецтв, міський Палац культури, Будинок школяра, 8 бібліотек, кінотеатр, телерадіотранслятор, кабельне телебачення, народний часопис "Нафтовик Борислава", радіоредакція "Слово", 3 друкарні; 21 релігійна громада (16 релігійних споруд).
Народний хор "Лемківська студенка" (зас. 1990 р., звання 1995 р.).
Міський історико-краєзнавчий музей. Музей нафтової і газової промисловості України НГВУ "Бориславнафтогаз" ВАТ "Укрнафта" та 5 кімнат-музеїв.
У Бориславі діє 56 громадських спілок, товариств, об'єднань, асоціацій, благодійних фондів та організацій; 27 осередків політичних партій.

Визначні пам'ятки
Пам'ятники: Т. Шевченку (1940 р.), І. Франку (1958 р.), А. Міцкевичу (1898 р.), С. Бандері (1998 р.), пам'ятний знак "Хрест Свободи" або "Скасування панщини 15 травня 1848 р." (1998 р.), пам’ятна таблиця винахіднику промислової нафтопереробки в Україні 1853 р. Йогану Зегу (07.09.2007 р.) та ін.
Пам'ятки архітектури та мистецтва: церква святого Миколая (1899), вітражі П. Холодного (1931), Храм Успення Пресвятої Богородиці (1929), Церква Святої Анни (1902).

Соціальні проблеми
Незважаючи на те, що через територію міста протікає кілька десятків потічків та річечок, місто відчуває катастрофічну нестачу питної води у міській мережі. Кілька десятків років вода у місті подавалася за графіком, і час подачі води постійно скорочувався. Ще однією з найбільш болючих соціальних проблем є безробіття. Хоча офіційний показник безробіття складає 8%, значна частина (за деякими оцінками до 25%) мешканців працездатного населення виїхала на заробітки за кордон, переважно в Італію та Португалію.


Автор: Олег Микулич


Читати ще:

Тут нафту качають у городах

Коментарі
jonatanswift ( jonatanswift ) 18.12.2023 пише:
Курси стали ключем до успіху на Amazon. Дізнався багато корисного про просування книг.
jonatanswift ( jonatanswift ) 18.12.2023 пише:
Вражений майстер-класом. За, приблизно, 3 години зрозумів основи теми, яка давно мене цікавила. Ця концентрація інформації була корисною!
jonatanswift ( jonatanswift ) 18.12.2023 пише:
Цей курс від Олега Білоцерковця та Миколи Матушевського дав мені набагато більше, ніж очікував. 'Преміум' пакет забезпечив глибокі знання та о
jonatanswift ( jonatanswift ) 18.12.2023 пише:
Курс "Формула книжкового бізнесу" повністю задовольнив мої очікування. Спілкування в чаті було корисним і веселим.
Степан 16.12.2023 пише:
Аватар відсутній
На курсах 'Формула книжкового бізнесу' я отримав поради, які допомогли збільшити мої продажі на Amazon. Заробив $1,500 за перші 3 місяці.
Довідник
Slava Kyivska
16 | 0
19.12.2023
BIGBAGPAPA
22 | 0
15.12.2023
Poke Lulu
39 | 0
27.11.2023
TeploLviv
88 | 0
05.11.2023
Интернет-магазин WFshop
241 | 1
24.08.2023
Магазин роутеров Ntools
170 | 0
24.08.2023
Bilobrov Clinic
221 | 0
08.08.2023
Фотогалерея
Форум
Автор: Komrad
Дата: 20.12.2023 06:40
Форум: Флуд та флейм
Автор: AnnaMus
Дата: 19.12.2023 23:37
Форум: Загальні теми
Автор: jonatanswift
Дата: 19.12.2023 21:40
Форум: Флуд та флейм
Автор: Sky
Дата: 19.12.2023 21:09
Форум: Загальні теми
Опитування
Як часто ви купляєте товари з реклами?
Всього відповідей: 172
Статистика
Всього онлайн: 4
Гостей: 4
Користувачів: 0
Сьогодні заходили:
Найщиріші побажання від Борислав Сіті іменинникам: mariashiyko302012(29), femidageopro(40)!
Контакти | Реклама | Додати в Закладки | Обмін посиланнями

© 2008-2024 Борислав Сіті
E-mail:
Передрук матеріалів тільки за наявності гіперпосилання на borislav.org.ua, якщо в матеріалі знаходиться посилання, тоді на сайт першоджерело.
Адміністарція сайту не несе відповідальності за достовірність і зміст інформаційних повідомлень та не завжди поділяє погляди авторів публікацій.
Якщо ви помітили помилку в тексті виділіть місце з помилкою та натисніть Ctrl+Enter.
Система Orphus