Жіночі статеві клітини - яйцеклітини - високоспеціалізовані системи, покликані після запліднення сперматозоїдом - чоловічий гаметой - забезпечити розвиток і формування повноцінного організму. Висока спеціалізація накладає істотний відбиток на будову й особливості формування жіночих статевих клітин. Так яйцеклітина (ооцит, від латинського ovum - яйце), в порівнянні з більшістю соматичних, тобто складають тіло клітин, містить значно більшу кількість поживних речовин, ферментів і відрізняється великими розмірами.
Дозрівання яйцеклітини в організмі жінки відбувається під час менструального циклу. Фактично, менструальний цикл необхідний для дозрівання яйцеклітини та підготовки матки - головного репродуктивного органу жінки - до прийняття зародка. Дозрівають яйцеклітини в яєчниках - парних жіночих статевих залозах, розташованих по обидві сторони матки. Всі жіночі статеві клітини утворюються ще в ембріональному розвитку і накопичуються в яєчниках. Після народження, процес формування ооцитів закінчується. До моменту статевого дозрівання жінки, її яєчники містять близько 400 000 незрілих ооцитів.
У менструальному циклі починається дозрівання одного з ооцитів, яке завершується овуляцією - виходом зрілої яйцеклітини з фолікула - спеціальної освіти в яєчнику, всередині якого знаходяться і дозрівають яйцеклітини. Процес дозрівання яйцеклітини відбувається під впливом статевих гормонів, а сама овуляція - лютеїнізуючого гормону гіпофіза. Після овуляції ооцит потрапляє у воронку маткової труби, далі - в маткову трубу і там може бути запліднені сперматозоїдом. Поки яйцеклітина знаходиться у матковій трубі, фолікул, з якого вона вийшла, перетворюється в так зване жовте тіло - частина яєчника, що продукує прогестерон - гормон, під впливом якого ендометрій (епітелій матки) певним чином змінюється для імплантації ембріона.
Таким чином, період овуляції - найвдаліший період для зачаття дитини. У зв'язку з цим важливо вміти визначати коли вона відбувається. Зробити це можна самостійно в домашніх умовах, наприклад, вимірюючи базальну температуру. Також розроблені особливі прилади (наприклад, ClearPlan Easy Fertility Monitor), які за змістом гормонів в аналізі сечі здатні більш точно визначити день овуляції. Більш точні визначення можна зробити в клінічних умовах, наприклад, ультразвуковим спостереженням за ростом і розвитком фолікула і визначенням моменту його розриву.
Однією з поширених причин безпліддя є ановуляція (відсутність овуляції), найчастіше відбувається з причини гормонального дісбланса, який, у свою чергу, може виникати на фоні стресів, травм головного мозку, абортів і т.д. Для лікування цього стану в Клініці МАМА застосовують комплекс гормональних препаратів, стимулюючих овуляцію і викликають суперовуляції, коли в яєчниках дозріває одночасно декілька яйцеклітин, що підвищує шанси на запліднення, і широко використовується при процедурі ЕКО.
Іншою причиною безпліддя може бути, наприклад, недостатність лютеїнової фази - НЛФ, коли овуляція відбулася, а концентрація прогестерону в другій фазі менструації недостатня для імплантації ембріона в матку. У цьому випадку в Клініці МАМА проводять лікування, спрямоване на стимуляцію функції жовтого тіла яєчника і підвищення вмісту прогестерону в крові. Однак корекція НЛФ, не завжди є успішною, оскільки цей стан часто пов'язане з іншими гінекологічними захворюваннями і вимагає ретельного обстеження.
Рубрика: | Цікавинки | |
Додав: | Admin | |
Теги: |